Gauke Hayma: Bescheidenheid siert de mens
Wie met Gauke Hayma (62) praat, merkt al snel dat hij niet iemand is die zichzelf graag op de voorgrond zet. De inwoner van het Friese Burgum blijft liever bescheiden. Maar achter die rustige houding zit een man met een enorme dosis werkervaring, verantwoordelijkheidsgevoel en mensenkennis.
“Dit werk scoort bij mij heel hoog”
Inmiddels werkt Gauke alweer 5 jaar bij deBesteEHBOdoos als controleur en adviseur van EHBO-materialen en AED’s. Werk dat hem zichtbaar goed past. Sterker nog: het is één van de leukste banen die hij in zijn leven heeft gehad: “Dit werk scoort bij mij gewoon heel hoog,” zegt hij. “Je hebt vrijheid, contact met klanten en iedere dag weer andere uitdagingen.” Die afwisseling is precies wat hij jarenlang had gemist.
Gauke was toe aan iets nieuws
“In het reguliere traject kwam ik eigenlijk nooit echt goed aan de bak,” vertelt hij eerlijk. “Toen ben ik uiteindelijk in 1990 in de sociale werkvoorziening aan de slag gegaan.” In de jaren daarna deed hij van alles: grafisch werk, werkzaamheden in postkamers en verschillende ondersteunende functies. Toch voelde het nergens als de juiste plek.
Op een bepaald moment werkte hij vooral binnen en ook nog eens veel aan de lopende band. Dat begon hem steeds meer tegen te staan. “Dat was geestdodend,” zegt hij. “Ik dacht echt: ik moet hier weg.” Hij merkte dat hij behoefte had aan meer vrijheid, meer contact met mensen en vooral werk waarin hij weer energie kon vinden.
Vacature kwam precies op het juiste moment
Via collega Eric Pruis, die ook via sociaal ontwikkelbedrijf Dokwurk gedetacheerd is bij deBesteEHBOdoos, kwam zijn huidige baan in beeld. “Ik hoorde van Eric dat ze iemand zochten die controles van EHBO-materialen en AED’s kon uitvoeren bij klanten. Toen is het balletje gaan rollen,” vertelt Gauke. “Op dat moment wist ik nog niet precies wat ik ervan moest verwachten. Maar één ding wist ik wel: ik was toe aan iets nieuws.”
De nieuwe uitdaging kwam dus precies op het juiste moment. Inmiddels bezoekt Gauke al sinds 2021 met zijn bedrijfsbus organisaties in Noord-Nederland. “We controleren eigenlijk alles wat met EHBO en bedrijfshulpverlening te maken heeft. En waar nodig vullen we spullen aan of geven advies.”

Meer dan EHBO-dozen controleren
Hoewel zijn functie officieel controleur is, doet Gauke in de praktijk veel meer dan alleen EHBO-koffers nalopen. Juist zijn scherpe oog voor veiligheid maakt hem waardevol voor klanten. “Je bent ook een beetje adviseur,” zegt hij. Tijdens zijn werk komt hij regelmatig situaties tegen waarin veiligheid beter geregeld kan worden. Zo trof hij ooit een AED aan zonder batterij op de hoogste verdieping van een gebouw. “Stel je voor dat iemand daar een hartstilstand krijgt en die AED doet het niet,” zegt hij serieus. “Dat kan enorme gevolgen hebben.”
Naar aanleiding van zijn melding werd de situatie aangepast. Dat soort momenten laten volgens hem zien waarom goed onderhoud belangrijk is. Ook ziet hij geregeld dat EHBO-kasten of noodmiddelen worden geblokkeerd door materialen of machines. “Dan staan er bijvoorbeeld zware platen voor een BHV-kast. Terwijl je daar juist snel bij moet kunnen.” Voor Gauke hoort het erbij om klanten daar vriendelijk maar duidelijk op aan te spreken.
Kijkje achter de schermen
Wat hij misschien nog wel het leukste vindt aan zijn werk, zijn de plekken waar hij komt. Geen dag is hetzelfde en geen locatie is vergelijkbaar. “Je komt op heel veel interessante plekken. Bij bepaalde klanten kom je echt achter de schermen. Zo heb ik de mensen van de Zeehondencrèche Pieterburen tijdens een operatie in actie mogen zien. Dat zijn dingen die je normaal nooit ziet.”
Klanten tracteren hem regelmatig op rondleidingen, zoals bijvoorbeeld door de bosrijke omgeving van Landgoed Nienoord of it Fryske Gea, de instantie voor natuurbescherming in de provincie Friesland. Ook de Waddeneilanden horen bij zijn werkgebied. Dat zorgt voor afwisseling én bijzondere ervaringen.
Soms levert het zelfs leuke kennismakingen op. Zoals de ontmoeting met Wout Zijlstra, voormalig Sterkste Man van Nederland, op een locatie van de NVWA. “Dan ga je natuurlijk met zo iemand op de foto. Dat maakt het werk extra leuk.”
Aandacht voor elkaar
Bij deBesteEHBOdoos werken meerdere mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Voor Gauke voelt die omgeving vertrouwd. “Hoe mensen hier met elkaar omgaan voelt gewoon goed,” zegt hij. “Je voelt je welkom.” Juist die sfeer maakt volgens hem het verschil. Er is aandacht voor elkaar, collega’s helpen elkaar en iedereen krijgt de kans om zich te ontwikkelen.
Dat hij nu alweer 5 jaar voor de sociale onderneming werkt, verbaast hem zelf ook wel een beetje. De tijd vliegt. Maar stoppen? Daar denkt hij voorlopig nog niet aan. “Dit werk wil ik eigenlijk gewoon blijven doen tot mijn pensioen.”
Scheidsrechter en Cambuur-supporter
Buiten zijn werk speelt voetbal een belangrijke rol in zijn leven. Jarenlang was Gauke actief als scheidsrechter in het amateurvoetbal. “Dat heb ik meer dan twintig jaar met veel plezier gedaan. Door privéomstandigheden besloot ik er tijdelijk mee te stoppen. En nu denk ik: het is ook wel goed geweest zo.”
Naast scheidsrechter is hij ook een trouwe supporter van SC Cambuur, dat onlangs promoveerde en dus na drie jaar afwezigheid terugkeert in de eredivisie. Met een seizoenskaart volgt hij de club al jaren fanatiek. “Alleen de thuiswedstrijden hoor,” zegt hij met een glimlach.
Bescheiden maart trotse Fries
Als we de bescheiden Fries tot slot vragen te omschrijven wie Gauke Hayma eigenlijk is, valt er een oorverdovende stilte. Dat past niet bij hem. Hij blijft liever op de achtergrond. “Oei, dat is een moeilijke vraag,” reageert hij.
Dan vullen wij dat antwoord maar voor hem in: betrouwbaar, sociaal, betrokken en iemand die zijn werk serieus neemt. Trots op Friesland? “Gewoon,” zegt hij nuchter. Trots op zijn werk bij deBesteEHBOdoos? Daar hoeft hij minder lang over na te denken. “Ja,” zegt hij. “Absoluut.”
MVO